יום שני, 14 באוגוסט 2017

אבחון מוקדם לסרטן השד, סיכון, גנטיקה ומה שביניהם - מפגש עם האונקולוגית המומחית יועצת העל - ד"ר רותי לאופראחר הצהריים טובים

מתוך מדריך סרטן השד- ד"ר רותי לאופר
ד"ר רות לאופר, אונקולוגית המתמחה בסרטן השד שוטחת בפנינו שלל עובדות בנושא סרטן השד .
רות לאופר נולדה בקיבוץ רמת דוד , בת יחידה להורים מעל
גיל 40 . לפני עלותה לכתה א  נפטרה אמה, בשל המשבר  סירבה ללמוד לקרוא ולכתוב וזאת עד שאילצה את עצמה  ללמוד לבד ולעשות זאת באיחור רב מחשש שתועבר לבית ספר לליקויי למידה .
אין ספק שהחיים בקיבוץ ללא אם היו קשים מנשוא והיא נלחמה שיאפשרו לה ללמוד ולעשות בגרות, אביה נפטר כשהשתחררה מהצבא.היא  הלכה ללמוד רפואה בבאר שבע, הרפואה בשבילה הינה שליחות שאינה נגמרת .בהמשך דרכה  היא השלימה תואר במינהל מערכות בריאות ותואר ראשון ושני במשפטים.
היום ד"ר רות לאופר מנהלת את מרפאת השד הארצי לחולות סרטן השד ולנשים בסיכון גבוה בקופת חולים מכבי.


ד"ר  רות לאופר המנהלת מדריך אתר מידע ופורום אינטרנטי  למען חולות סרטן השד ומשפחותיהן , כמו כן עמוד פייסבוק מצליח . לאתרים השונים אלפי כניסות בחודש , מזה 7 שנים.

לפי ד"ר  רות לאופר בשנים האחרונות גוברת הנטייה לרפואה מותאמת אישית בכל תחומי הרפואה, כמו כן בתחום סרטן השד , ישנה חשיבות גדולה להתאים באופן אישיח לכל אישה את שיגרת המעקב לגילוי מוקדם ומאוחר יותר את הטיפול במחלה.
כל אישה צריכה לעבור " הערכת סיכון" לסרטן שד אצל גורם מקצועי מומחה, המבוססת על מחלת קרובים ,רקע אישי, מחלות עבר ועוד.
המומחה לרוב כירורג שד ,יתאים את הבדיקות לאשה לפי רמת הסיכון שלה.
נשים בסיכון מוגבר  דוגמת נשים בעלות רקע גנטי כמו אנגלינה גולי – חייבות להיות במעקב מיוחד.

ד"ר רות לאופר מתעקשת  על זכותה של כל אישה לחוות דעת נוספת כאשר מתגלה סרטן השד  הן על האבחנה והן על הטיפול המומלץ.
בהתאם לחוק זכויות החולה , חשוב שכל אישה תקבל הסבר מפורט על האבחנה ועל כל אפשרויות הטיפול בה.
ד"ר לאופר מדגישה שהחולה חייבת להיות מעורבת בטיפול בה ולהתעקש להבין את השיקולים בבחירת טיפול , תופעות הלוואי וכ'ו.

ד"ר רות לאופר מנתצת שלל מיתוסים הקשורים לסרטן השד כמו:

כמו שאומרים "סרטן השד אינו  כואב" , לדבריה בדבר אינו נכון סרטן השד בהחלט יכול להתבטא בכאב , בפרט כאב מתמיד באותו השד. כל כאב חריג בשד מצדיק פניה לבדיקת מומחה.

"אם הממוגרפיה שלי תקינה זה אומר שאין לי סרטן שד"- לדברי ד"ר רות לאופר הדבר אינו נכון , ממוגרפיה הינה בדיקה חשובה  לאיבחון מוקדם של סרטן השד אבל גם בדיקה זו אינה מסוגלת לזהות  במאת האחוזים את הגידולים בשד  ולעיתים נדרש  בירור נוסף .

"תרמוגרפיה יכולה להחליף את הממוגרפיה כבדיקה  לגילוי מוקדם של סרטן השד" – לא נכון מבחינת ד"ר רות לאופר  , בדיקה זו סורקת את הטמפרטורה של פני השדיים, בהנחה שאיזור שיש בו גידול יתגלה כחם יותר.יתרונה של התרמוגרפיה  בכך שאין בה כלל קרינה אבל חסרונה בכך שאינה  מדויקת דיה.

" ממוגרפיה הינה בדיקה מסוכנת בגלל הקרינה"- ד"ר לאופר גורסת  שמקובל בעולם שכמות הקרינה במכשירי  הממוגרפיה העכשוויים  נמוכה יחסית ולא נחשבת כמעלה את הסיכון לסרטן השד , בכל מקרה אין מקום לבדיקת ממוגרפיה  לנשים מתחת ל- 40 .

"המעקב והטיפול בסרטן השד חייבים  להיות בבית החולים" – לדברי ד"ר רות לאופר  ישנן פעולות שניתן לעבור רק במסגרת בית חולים  או מכון אונקולוגי, דוגמת ניתוח, הקרנות, טיפולים כימותרפיים וכדומה עבור טיפולים אחרים  נשים רבות יכולות להיות מטופלות ע"י אונקולוגים מומחים בקהילה שהם לרוב זמינים ונגישים יותר.

חשוב לדוקטור לאופר להציג 10 עובדות חשובות 
1.   רוב המאובחנות בסרטן השד הינן מעל גיל 50 , סרטן השד לפני גיל זה מופיע אצל כרבע מהמאובחנות,
2.   רוב המאובחנות עם המחלה , יבריאו ממנה.
3.   נשים בכל גיל ובפרט מעל גיל 30 , חייבות להכיר את שדיהן . אין הכוונה שנשים צריכות לבדוק את שדיהן מידי חודש או בכלל. הכוונה היא שאישה צריכה להכיר את צורת שדיה , מראה העור והפטמות והמישוש הכללי של השד.
4.   כל תופעה חריגה בשד , דוגמת הופעת גוש לא מוכר, כאב ממוקד בשד, שינוי במראה השד, הפרשה {בעיקר דמית} מהפטמה, שינויים בפטמה , מחייב פנייה מהירה לרופא מומחה.
5.   הכתובת העיקרית לבדיקת שדיים היא כירורג מומחה המתמחה בתחום שדיים ובניתוחי שדיים.
6.   קיימות בדיקות הדמיה שונות לבדיקת השד כמו ממוגרפיה, אולטרא סאונד וה- MRI . היום מקובלת בדיקה חדישה יותר הממוגרפיה התלת מימדית הקרויה טומוסינתזיס.
7.   יש להתאים את הבדיקה הנכונה לאישה הנכונה בהתאם לגיל ולסיכון המוערך . במקרים רבים בדיקה אחת אינה מהווה תחליף לבדיקה אחרת.
8.   רוב הממצאים שנשים , בעיקר צעירות מגלות בשדיהן אינם ממאירים.
9.   נשים בסיכון מוגבר , דוגמת נשאיות הגנים 1\2 BRCA  חייבות להיות במעקב במרפאות ייעו7דיות להן.
10.         האבחנה הסופית של סרטן השד נעשית אך ורק בביופסיה . במקרה שתשובת הביופסיה מעידה על סרטן השד , יש לפנות לאונקולוג ולכירורג.לפי ד"ר לאופר תמיכה משפחתית משפרת את תוצאות הטיפול סרטן השד.
לפי ד"ר לאופר תמיכה משפחתית משפרת את תוצאות הטיפול בסרטן השד . היא מתבססת על מחקר רחב שפורסם לאחרונה בעיתון הנחשב  CANCER , המחקר מצא שלנשים שלהן תמיכה חברתית – משפחתית טובה, יש סיכויים רבים יותר לשרוד את מחלת הסרטן .
החוקרים בדקו למעלה מ- 9000 נשים , את יחסיהן עם הבעל, עם חברים, עם הדת ועם הקהילה, בה הן חיות . לנשים עם מעט קשרים חברתיים הסיכון לחזרת הגידול היה גבוה ביותר מ- 40 אחוז .
הקשר בין בידוד חברתי לתוצאות רעות היה חזק במיוחד אצל נשים עם סרטן שד מוקדם.

ההסבר לקשר ביו היעדר  תמיכה לתוצאות פחות טובות אחרי הטיפול בסרטן השד אינו ברור, אך יכול להיות קשור גם לאורח חיים.

במשך כל שנות עבודתה של ד"ר רות לאופר היא נוהגת לברר אצל כל מטופלת את קשריה החברתיים ואת התמיכה הסביבתית שיש לה..


ד"ר לאופר מעדכנת לגבי  סיפורים אופטימיים כמו זה של בחורה בת 24  שהיגיעה עם תשובת סרטן שד מתקדם , היא היגיעה ביחד עם הוריה למפגש עם ד"ר לאופר  אשר הסבירה לשלושה שלמרות האבחנה הקשה סיכוייה להחלים  גבוהים.
ד"ר לאופר  הפנייתה את הבחורה להשלמת הבירור לצורך התאמת הטיפול הטוב ביותר עבורה ובו זמנית למרפאת פוריות לשימור עוברים.
הבחורה, עינת החלה בטיפולים כימותרפיים וכן עברה ניתוח והקרנות  וכן קיבלה טיפול של כדורים, למשך שנים.
לאחר שש שנים עינת עברה להתגורר בצפון והקשר  עם ד"ר לאופר נותק, עד שיום אחד התבשרה ד"ר לאופר שבחורה צעירה ממתינה לה במסדרון המרפאה , עינת הייתה מלווה בעגלת תאומים, בני 3 חודשים.

לאחר שנות עבודה ממושכות עם חולות סרטן השד  החליטה ד"ר לאופר להוציא ספרי שירים , שם היא חושפת את עולמה המורכב המחבר בין יתמות אימהות , רפואה , התבגרות ונשיות ובמרכז מוצבת ההתמודדות עם החיים והנשים החולות.בספר שיריה השלישי
" לנשום" בהוצאת הקיבוץ המאוחד היא כותבת על מטופלות ומה שחוותה יחד עימן.

החידושים של השנים האחרונות בטיפול בסרטן השד הם רבים.
אחד השינויים הבולטים הוא בטיפול בנשים שהגידול שלהם רגיש להורמונים. לנשים אלה , מוצע היום טיפול הורמונאלי משולב עם תרופות ביולוגיות חדישות.
הטיפול מעכב משמעותית את התקדמות המחלה הסרטנית.
עבור נשים אחרות מפתחים היום תרופות המשפיעות על המערכת החיסונית של הגוף{ אימונותרפיה} כך שמערכת זו תהיה יעילה בהרבה לתקוף את תאי הסרטן ולנטרל אותם.
לנשים עם מגידול המבטא את החלבון הקרוי HER 12 , מוצעות כבר מספר שנים תרופות חדשניות דוגמת " הרספטין" פרג'טה ועוד.
הטיפול בתרופות אלה הוכח כיעיל והן במניעת חזרת המחלה והן כטיפול למחלה מפושטת.


לסיכום המוטו של ד"ר לאופר שלפיו היא פועלת הינו :" לעולם לטפל באדם ולא במחלה".


היום אדבר איתכן על נושא פחות נעים ממה שאני כותבת בימים כתיקונם, קולינריה, תרבות וכיוצ"ב.
היום ניגע בענייני בריאות ובעיקר שלנו הנשים ונקודתית בנשים עם סיכון גבוה לסרטן השד. שלא נדע!!

הוזמנתי למפגש שהיה חשוב לי להגיע אליו, לא חגיגות, לא השקות. מפגש של נטו בריאות, ידע, ושיפור החור בהשכלה.
ד"ר רותי לאופר מקדישה את חייה בנושא "סרטן השד", עונה בפורומים של נשים וסרטן, פתחה אתר בנושא, בלוג ואף בפייסבוק, עונה ללא הרף לנשים שרוצות לשאול, לדעת, מפחדות וסקרניות.

ד"ר לאופר הרחיבה בסיפור על חייה, על דרכה, על התארים שלה. ומספרת לנו כמה חשוב להכיר את גופנו.

ד"ר לאופר רואה בזה שליחות ואכן מתוך היכרותי עמה ,התרשמתי כך, היא פשוט אישה מדהימה שרואה את טובת הזולת, ללא אינטרס בכלל.
חודש המודעות מתקרב, הוא חל באוקטובר וחשוב שנדע, שלא כולנו אמורות ללכת כל שנה לבדיקת ממוגרפיה, אלא רק נשים מקבוצות שונות של סיכון, ואם נלך ,זה יהיה בשילוב אולטראסאונד ועוד.
סרטן השד הינו מחלה מאוד מורכבת.  וכלל ברזל למעננו- ישנם תוספי מזון שמזיקים וסותרים את התועלת בטיפולי הכימותרפיה, אז לא לקחת סתם תוספים וכדומה. תמיד לשאול ולהתייעץ.
 ד"ר לאופר גורסת כי- סרטן השד - אינו גזר דין מוות ופחות קרינה זה יותר טוב. ישנם סוגים שונים של ממוגרפיה ולעיתים ממוגרפיה מזיקה יותר מאשר מועילה.
רפואה על טיפוליה אמורה להיות אישית ומותאמת לאישה. אם אין סיפור משפחתי , המעקב צריך להיעשות בצורה אחרת. מותאם להיסטוריה האישית.
כמו כן, ממוגרפיה לא מוצאת את כל הגידולים, המון ביופסיות מיותרות וטיפולים שלא צריכים להינתן וחבל!!
אם אישה נתקלת בסימפטומים מסויימים כמו; כאב, הפרשה ועוד. עליה לגשת ליעוץ, הכל יעשה בשיתוף פעולה ובצורה גלויה ומקצועית. 
ד"ר לאופר מגינה למעשה גם על זכויות החולה. ואפילו תוכלנה למצוא מילון מושגים למתקשות בינינו, שזה רוב הנשים. עם כל הכבוד, איננו רופאות ולא מתיימרות.

ד"ר לאופר


מתוך הבלוג של ד"ר לאופר בסלונה-

http://saloona.co.il/ruth_laufer/?p=350&utm_source=activetrail&utm_medium=email&utm_campaign=lunchbox_174_14_8_2017

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה